Jak se naučit lépe naslouchat svému tělu a rozumět jeho potřebám?

Naše tělo o nás ví vše​ a také nám na spoustu věcí dá odpověď. Teď možná na méně věcí než má potenciál, ale když budeme vědomě pracovat na zvýšení vnímání svého těla, budeme dostávat jasné odpovědi častěji a častěji.

Jídlo a uvědomování si těla

Sama jsem se prohlubování uvědomování svého těla začala věnovat ještě před tím než začala má jógová cesta, tak nějak přirozeně během vysoké školy, hlavně v čase oběda. Začala jsem se totiž ptát svého těla, co chce jíst, koukla jsem na menu nebo do výlohy a ptala jsem se jaké jídlo mi teď udělá dobře.

Je to trošku jiné než otázka na co mám chuť, protože když má člověk například vybudovanou závislost na cukru, tak je odpověď podle chuti jasná. 😊 Dostávala jsem jasné odpovědi, což mě dost bavilo a baví do teď.

Časem jsem takovéto dotazování těla začala používat téměř na všechno, zeptám se a pozoruji, jak tělo reaguje, zda je uvolněné či se stáhne, zda stále dýchám klidně nebo je můj dech mělký.

Kde všude to můžeme aplikovat?

Nechá se to aplikovat v podstatě na cokoli, co už člověk nějakým způsobem zažil, například při jógové praxi se ptám jaké pozice tělo právě teď potřebuje, kde je v těle napětí, kde potřebuje protáhnout, zda je ještě ok v dané pozici zůstat, atd.

Cílem celého tohoto procesu je cesta k větší harmonii a vnitřnímu klidu.

Mé dvě oblíbené metody pro zvýšení vnímání svého těla jsou:

Metoda 1: Dotazování těla

Již zmíněné sebedotazování. Nejjednodušší a jediný způsob, jak si tuto metodu osvojit, je s ní začít. Můžete se ptát na jídlo, aktivity, setkání s lidmi, pohyb, atd.

Příklady otázek:

  • Je teď vhodnější sníst toto jídlo nebo spíše jiné?
  • Cítím, že mi toto jídlo/aktivita/setkání dodalo energii nebo naopak?
  • Je pro mě celkově teď lepší zacvičit si jemně nebo dynamicky?
  • Cítím pozitivní nebo negativní pocity po setkání s tímto člověkem?
  • Kolik mám teď energie na škále od 1 do 10?

A co potom?

Po položení otázky pozorujte, jak reaguje tělo, zda jste uvolnění nebo ne, zda cítíte nějakou emoci, atd.

Reakce těla mohou být velmi jasné nebo slabé, je možné, že nepřijdou dokonce žádné, hlavně na začátku.

Mně samotné se občas stává, že cítím, jak mi tuhne trapéz, když jsem například v napjatém prostředí. Pro mě je to signál, že se začínám cítit vystresovaně a je třeba se zaměřit na prohloubení dechu, vědomé uvolnění svalu a případně podniknout kroky směrem ke změně situace.

Metoda 2: Body scan

Má druhá oblíbená technika je metoda takzvaného body scanu, je velmi známá, sama ji používám téměř v každé lekci. Pomáhá zvýšit uvědomění si svého těla, zjistit, co se v těle v tento daný okamžik děje, zda je nějaká oblast těla stažená nebo ztuhlá.

V jaké pozici praktikovat?

Tuto techniku je vhodné provádět vsedě nebo vleže. Já samotná jí nejčastěji provádím vsedě. Po zaujmutí vhodné polohy začněte pomalu navnímávat tělo od konečků prstů na nohou až po temeno hlavy. 

Ze začátků může být náročné danou oblast cítit, pokud se s tím setkáte, je nápomocné se dané časti těla dotknout a cítit ten dotek. Dále je možné zkoušet cítit oblečení, jak se dotýká pokožky, případně dotek vzduchu na pokožce.

Praxe dělá mistra

Pravidelným opakováním si již vybudujete větší uvědomění v celém těle a bude to pro vás jednodušší a jednodušší.

Některé části těla bude složité nacítit i po delší době, mě stále trvá celkem dlouho než přenesu pozornost do pravého malíčku na noze. 😊

Jak dlouho to má trvat? 🤔

Občas se setkám s tím, že mají lidé body scan  za 5 sekund hotový, speciálně ze začátku, když je pro lidi technika nová. Většinou to znamená, že jsme tělo pořádně neprocítili a je lepší to vyzkoušet znovu a třeba se opravdu jednotlivých částí dotknout, aby tělo mělo větší podnět. Ideálně strávit alespoň sekundu či dvě na každé části těla (takže za 10 sekund se stihnou prsty u nohou :D).

Závěrem

Obě zmíněné metody – dotazování těla a body scan jsou skvělými technikami, které pomáhají prohloubit schopnost vnímání svého vlastního těla a jeho potřeb. Tato schopnost nám pomáhá reagovat na naše potřeby (napětí v těle, stres, potřeba si odpočinout atd.) a tím pádem být a žít více v harmonii a vnitřním klidu.

Ať je Vám dobře.

S láskou,
Michaela